V úvodu rychle okomentujeme novinky na fotografickém trhu: Nikon CoolPix S01, CoolPix S800c, CoolPix P7700, Olympus SP-820UZ a Pentax X-5. Pro recenzi jsme si tentokrát vybrali poslední verzi Adobe Photoshop Lightroom 4 a sekci fotopraxe se vrátíme k sekvenčnímu snímání a důsledně rozebereme jeho využití, výhody i nevýhody.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze
.
Bravo chlapci. Na druhy diel, vobec nie zle. Uz to malo aj stabnu upravu 😀
Dik za pochvalu. Snazim se na videocastu i webu priubezne pracovat. Priste bych rad trochu zlepsil ty strihy
Co se zkusenosti s LR4 tyce, jsou jednoznacne pozitivni. Ve srovnani s LR3 prehlednejsi a logictejsi ovladani, prehledneji zobrazovana oblast uprav na histogramu, vetsi moznosti pri highlights recovery, ucinnejsi redukce sumu …
Porad se chystam na vytvoreni nejake knihy v Book modulu, ale zatim jsem se k tomu nedostal, takze tady zkusenost chybi. Ale jsem na to a na Blurb kvalitu zvedavy.
Modul Map je rovnez fajn, bezproblemova synchronizace fotek s gpx zaznamy, neni moc co vytknout … resp. ja jsem na zadny zasadni problem nenarazil.
Ve srovnani s Aperture rovnez jednoznacne pozitivni dojem, az na organizacni funkce ma LR podle me (subjektivni nazor) ve vsem navrch. Kupodivu mi na Macu s dedikovanou grafikou bezi LR svizneji nez Aperture. Ocekaval bych opak.
Navic pri cene, ktera prisla s verzi LR4 uz neni vcelku o cem, rekl bych …
Používal jsem Ligtroom 3 a byl maximálně spokojen a po přechodu na 4-ku jsem ještě spokojenější…8) Ten program přesně vystihl to co jsem potřeboval a to bylo kvalitní vyvolání RAWů se základními úpravami ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Na rozdíl od „velkého“ Photoshopu, kde stejné korekce trvají násobně déle, jsou v Lr táhla nastavení hned k dispozici. Navíc je tam (myslím, že nejenom pro mě) důležitá vlastnost a to, že veškeré operace jsou nedestruktivní a každou změnu můžete vrátit zpět nebo změnit aniž by to ovlivnilo úpravy, které byly udělány po nich. V Ps je pouze historie a to co umí Lr nativně se musí ve Ps dělat přes hladinu úprav (doufám, že se to tak jmenuje) což je zase práce navíc. Takže pro úpravu fotek, kde nepotřebuji velké retuše přes hladiny je Lr nepřekonatelný…
Tož tak.
Ahoj, prvne chvalim za vyborny videocast;) s digitem nemaji chybu;) a zadruhe nechteli byste srovnat vyhody a nevyhody fullframe vs APS-C cipem? K cemu se jaky rozmer cipu vic hodi spolu s objektivem.
Dik moc !
Proč ne. Přidám to do seznamu témat. Jen nevím, jak rychle se k tomu dostaneme…
To využití LR je asi o vlastních preferencích. Pro mne osobně jsou ty třídící funkce důležité tak z 20%, zbylých 80% tvoří úprava a vyvolání RAWů.
Jinak co se týká „rychlosti“ čtyřky, tak tento nedostatek pociťuji značně, na starém C2Q je i jen ořez fotek celkem utrpení, tzn. upgrade počítače bude nutný.
Optimalizace pro procesory rady „i“ je na starsich C2D znat. Souhlasim
ad 3000 RAWů a druhý den odevzdat 100 fotek.. To vypadá na bezesnou noc 🙂