Pět tipů pro fotografování v pouštích

California

Miluji pouště, jejich linie, barvy a drsnost spojenou s elegancí. Snažím se, abych měl možnost fotografovat v pouštích minimálně dvakrát ročně a fotografoval jsem již v pouštích pěti kontinentů. Připravil jsem pro vás  několik základních rad, jak si fotografování dun a pouští užít.

1. Dobré načasování

Základem úspěšného fotografování v pouštích je správné načasování. Vše začíná již výběrem správného období, kdy se snažíme vybírat z chladnějších měsíců. Díky tomu jsou teploty snesitelnější, což v důsledku znamená mnohem víc času pro fotografování. Když přijedete do Death Valley v červenci, čekají vás denní teploty blížící se k 50° C a noční teploty kolem 30° C. Když ale vyrazíte v lednu či únoru, můžete fotografovat v příjemných 17° C.

Navíc se vždy vyplatí pátrat po období, kdy se v poušti děje něco zajímavého. Zažili jsme déšť v namibijské poušti, fotografovali jsme mláďata pouštních zvířat v Atakamě nebo rozkvetlé mrtvé údolí v USA. To vše se dá s jistou mírou rizika naplánovat dopředu.

California

2. Správné světlo

Fotografie je o hře světla a stínu, což v pouštích platí dvojnásob. Pokud chcete zachytit linie dun nebo strukturu zvlněného písku, potřebujete nízké světlo. To je většinou cca hodinu po východu slunce a cca hodinu před jeho západem. Neříkám, že po zbytek dne nejde v pouštích fotografovat, ale sami zjistíte, že tato dvě časová období jsou vizuálně nejvděčnější.

Po ránu je vzduch chladnější a většinou i čistší, takže se lépe fotografují celky a výsledné fotografie jsou ostřejší. Navíc písek není ještě rozpálený, takže po ránu se v dunách dobře pohybuje. Většinou se snažím vyrazit před východem slunce a vyšplhat na nejvyšší dostupnou dunu či terénní nerovnost.

Večer je vzduch prohřátý, poušť rozpálená a často je vzduch plný prachu. Opar, tetelící se vzduch a prach odrážejí a lámou světlo. Fotografie jsou barevnější, méně ostré a více prosycené atmosférou.

California

3. Hledání struktur

Při fotografování v pouštích se většinou vyhýbám fotografování se sluncem v zádech. U takových snímků nejsou vidět stíny, takže se ztrácí jak kontury, tak struktury. Zajímavé je boční světlo i protisvětlo. V obou případech stíny tvoří linie i podtrhují struktury.

Pozor v přímém protisvětle mohou jakékoli nečistoty na objektivu způsobovat prasátka. Takže se vyplatí mít po ruse štěteček či balónek na odstranění případného prachu z objektivu.

4. Ochrana techniky

V pouštích je prašno, i když si to člověk nemusí vždy uvědomovat. Snažte se minimalizovat výměny objektivů, paměťových karet a baterií. Každé otevření fotoaparátu znamená nasátí prachu. Nejraději v pouštích fotografuji s dvěma fotoaparáty. Na jednom mám nasazený ultra široký objektiv na celky a na druhém teleobjektiv pro detaily. Díky tomu nevyměňuji objektivy vůbec.

Pokud už objektiv musíte vyměnit, nejlepší je se zavřít do auta, počkat pár desítek minut, než sedne prach, a pak teprve vyměňovat objektivy.

5. Chraňte sebe i techniku

Je velice důležité nepodceňovat rizika spojené s přehřátím. To platí jak pro fotografa, tak pro techniku. Mějte vždy dostatek vody, nepřeceňujte své síly a snažte se využít všech prostředků ochrany proti slunci.

Před sluncem se snažte chránit i svou techniku. Už několikrát se mi stalo, že se přehřátý fotoaparát vypnul a přehřátý objektiv přestal ostřit.

Závěr

Fotografování v pouštích je nádherné. Pokud se ke mně chcete přidat, podívejte se na naší nabídku fotografických expedic. Pokud chcete cestovat sami, stáhněte si naší aplikaci Fripito pro iOS či Android, ve které najdete průvodce hned pro několik nádherných pouští!

4 komentáře u „Pět tipů pro fotografování v pouštích

  1. Fajnovy clanek! Akorat si nedokazu predstavit, ze bych pro vymenu objektivu sedel nekolik desitek minut v aute 🙂 Zatim by mi vsechno uteklo (pri vychodu nebo zapadu). Asi je fakt lepsi mit 2 tela, jak pises.

    • Jak jsem psal, je potřeba se snažit výměny objektivu minimalizovat. Když už se tomu člověk nevyhne, tak aspoň to auto. Já mám 2 těla a jsem za to rád, ale chápu, že každý takovou možnost nemá.

  2. Díky za informace.
    Jakou ochranu lze pro tělo foťáku použít?
    Vyrábí se nějaký kryt? A je univerzální objektiv (tedy nejlepší možný, pokud bude jeden).
    Děkuji Věra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..