4Foto #70: Hasselblad X1D-50c: Sporťák mezi digitálními fotoaparáty

Hasselblad X1D-50cKdyž mi český distributor nabídl možnost skoro 3 týdny testovat nový Hasselblad X1D-50c, měl jsem odmítnout! Jde totiž o fotoaparát, u kterého vymyslíte stovky racionálních důvodů, proč jej nechtít, přesto neodoláte a zamilujete se. Jde o opravdu unikátní koncept. Hasseblad vzal velký čip ze středoformátového světa a vložil jej do nádherného drobného těla bezzrcadlovky. Zní to šíleně? Ono to šílené v mnoha ohledech je! Jak se s takovým fotoaparátem fotí v praxi?

Hasselblad X1D: Hodnocení pro nedočkavé

Pokud nechcete číst dlouhý text, který následuje, podívejte se na video a přečtěte si tento odstavec:

Nový X1D je fotoaparát, který pro 99% populace rozhodně nedává smysl. Je opravdu drahý, mnohem míň univerzální než kterákoli DSLR či SLS, má pomalé zaostřování i reakce a firmware rozhodně ještě potřebuje doladit. Přesto, pokud jej vezmete do ruky, pravděpodobně se zamilujete. Kdybych si dovolil srovnání s automobily, tak běžná DSLR je rodinný kombík – všechno zvládne, je levný a má malou spotřebu a nulové emoce. Hasselblad X1D je Aston Martin – malý, vlastně strašně nepraktický, ale zažijete s ním okouzlení, které vám dá jen sporťák. Neumí toho moc, ale to co umí, dělá skvěleúžasná kresba, obrovský dynamický rozsah, minimální šum dokonalý design a technické zpracování a pár drobných vychytávek, kvůli kterým mu odpustíte všechny neduhy. Kdybych měl zbytečného skoro půl milionu, rozhodně bych si jeden X1D s trojicí objektivů koupil.

 

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Snímač a obrazová kvalita

Fotoaparát je postaven kolem CMOS čipu vyráběného Sony s rozměry 43,8 x 32,9 mm a rozlišením 50 MPix. Pracujeme tedy s crop faktorem cca 0,79x. Jedna snímací buňka má 5,3 mikrometru, což je mnohem větší plocha, než co nabízejí DSLR. Čip není nový a Hasselblad není jediný, kdo jej používá. V každém případě výsledkem jsou RAW fotografie o velikosti cca 110 MB, ve kterých najdete skoro 51 MPix se 14bitovou dynamikou. Kresba a hlavně dynamický rozsah jsou logicky o řád lepší než to co nabízejí DSLR. Srovnání s Canonem EOS 7DMII, který má poloviční čip i rozlišení je pro DSLR zdrcující.

Co je další skvělá zpráva je na středo formát velmi malá úroveň šumu při vyšších ISO. Oficiální rozsah citlivostí je ISO 100 – 25600. Ještě při ISO 1600 ve fotografii prakticky nenajdete šum a při ISO 3200 X1D šumí o poznání méně než většina DLSR od Canonu.

X1D zvládá i záznam videa ve FullHD (1080p) rozlišení. Video se ukládá do 8 bitové MP4 s kompresí H.264 s 25 snímky za sekundu. To nikoho dnes rozhodně neoslní a kvůli videu si jej rozhodně nekupujte. Na druhou stranu středoformátů nabízejících video není na trhu mnoho.

 

Konstrukce těla

Největší výhodou X1D-50c je jeho unikátní konstrukce těla. Díky tomu, že jde o bezzrcadlovku a Hasselblad používá středovou mechanickou závěrku v objektivu, je tělo neuvěřitelně štíhlé. Hloubka pouhých 71 mm je úžasná a hmotnost 725g okouzlující. Ve srovnání s největším konkurentem – Fujifilmem GFX je o poznání drobnější! X1D-50c s nasazeným objektivem 3.5/45 mm je výrazně menší i lehčí než Canon EOS 7DMII se Sigmou 20mm/1.4 Art, kterou stále poráží v kresebnosti i dynamice.

Fotoaparát je vybaven novým X bajonetem, který je postaven na míru jak senzoru, tak nové konstrukci. Oproti H variantě umožňuje pracovat s výrazně menšími objektivy.

Právě malé rozměry a hmotnost mohou být jedním z důvodů, proč o X1D přemýšlet. Vzhledem k tomu, že existuje redukce pro objektivy s H bajonetem, jde o skvělé druhé tělo k stávajícím Hasselbladům řady H. Všechny tři dostupné objektivy ( 30mm, 45mm a 90mm  – po přepočtu na kinofilm 24mm, 35mm, 70mm) jsou kompaktní, lehké a mají filtrový závit 67mm, takže jsou proti tomu co je ve středoformátu zvykem doslova cestovní. Malé rozměry a hmotnost oceníte i při celodenním focení v ateliéru.

 

 

Vlastnosti, které potěší

V technické specifikaci najdete několik vlastností, které vás mohou potěšit a zaujmout. V první řadě centrální závěrka umožňuje fotografovat s bleskem při synchro čase až 1/2000s. Tělo je vybaveno hot-shoe patící, která je kompatibilní s blesky Nikon, takže můžete sáhnout po kterémkoli blesku z nabídky Nikonu a užít si X-sync čas, který DSLR nabídnout bez HSS nemůže. Na druhou stranu trochu překvapivě závěrka nabízí rozsah 60s – 1/2000s, takže chybí krátké časy. Asi myslíš extrémně krátké.

Velice příjemný je 3” dotykový displej se 24bitovou hloubkou, rozlišením 920k a podporou gest. ten se povedl a je dobře čitelný, vzorně reaguje a díky velice jednoduchému uživatelskému rozhraní Hasseblad minimalizoval počet fyzických tlačítek. Bohužel elektronický hledáček je přesný opak. Reaguje pomalu, rozlišení by mohlo být větší a třeba jen náběh pomocí očního senzoru má nepochopitelné zpoždění. Dle všeho za některými neduhy elektronického hledáčku stojí ne úplně povedený firmware, ale k tomu se ještě dostaneme.

Rozhodně potěší dokonalé dílenské zpracování a elegantní detaily. Volič režimů je zapuštěný a vyskakovací, takže se vám nikdy nestane, že byste si omylem přepnuli expoziční režim. Spoušť je nádherně provedená a tak akorát citlivá. Baterie má pojistku proti vypadnutí, použitý hliník působí opravdu luxusně a úchop je skvěle tvarovaný.

Potěší i dvojice SD slotů s podporou rychlých karet, moderní USB-C konektor, mini HDMI a koneckonců i skvělé kovové krytky konektorů.

 

Vlastnosti, které nepotěší

Bohužel seznam neduhů není zatím úplně krátký. Za řadou z nich lze hledat zatím asi nedodělaný firmware a nezbývá doufat, že Hasselblad půjde do sebe a opraví chyby co nejdřív.

První co vás zarazí je rozpolcené ovládání. Většina základních parametrů se nastavuje pomocí dotykového ovládání na velkém displej a vše funguje skvěle. Bohužel menu fotoaparátu s doplňkovými parametry je velice spartánské, zmatené a místy dokonce nedodělané. Perličkou je pak volba ostřících bodů, která se aktivuje přidržením fyzického tlačítka AF/MF a následně se dokončí na dotykovém displeji či pomocí dvou koleček. Na to jde říct snad jen Sorry jako…

Nedodělanost firmwaru u testovaného kusu se projevovala i občasným zamrznutím, ztrátou expozičních hodnot při uspání či zmatečným ostření. Nezbývá než doufat, že Hasselblad chyby brzy vychytá.

Nepochopitelné je, že Hasseblad u objektivů s cenou přes 60 000 Kč za kus nenabídl ani stabilizaci ani ultrasonické zaostřovací motory. Výsledkem je pomalé a hlučné ostření, zejména u objektivu XCD 3,5/45. U XCD 3,2/90 je ostření rychlejší, ale stejně hlučné. Testoval jsem 45 mm a 90 mm objektivy a oba nepotěší poměrně velkou minimální zaostřovací vzdáleností. Naopak díky velkému čipu se můžete těšit na nádherný bokeh a možnost práce s malou hloubkou ostrosti.

Další nelogičnost se týká WiFi. Fotoaparát podporuje rychlé standardy WiFi 802.11a, b, g, n, ac a to na 2,4 i 5 GHz, což je skvělé. Ale WiFi nejde ani přejmenovat ani zaheslovat. Nemluvě o tom, že mobilní aplikace Focus Mobile vypadá opravdu archaicky. Osobně jsem nejvíc ocenil fotografování po kabelu přímo do Lightroomu, které paradoxně fungovalo nejlépe.

Dodávaný software Focus (Win/Mac) je také kapitola sama pro sebe. Uživatelé H systému mi jistě potvrdí, že obrazový výstup je skvělý, ale celé workflow a zejména uživatelské rozhraní jsou neuvěřitelně neergonomické a rozhodně neodpovídají tomu, na co je v roce 2017 uživatel zvyklý. Naštěstí RAW formát již nyní podporuje třeba Adobe Lightroom.

Samostatnou kapitolou je u X1D jeho rychlost. Specifikace slibuje 1,7 – 2,3 snímku za sekundu v sekvenčním snímání. To ovšem platí pouze pokud nemáte zapnutou WiFi a fotoaparát se dobře vyspí. Minimálně současný firmware generuje různé až několikasekundové prodlevy zřejmě spojené s výpočtem náhledů. Takže sekvenci sice máte, ale reálné používání je omezeno černem v hledáčku apod. Na rychlé focení prostě X1D není stejně jako všechny ostatní středoformáty.

Nepotěší ani provedení nabíječky. Baterii musíte vyjmout z těla fotoaparátu a připojit konektor nabíječky přímo do miniaturního otvoru v baterii. To rozhodně není komfortní. Baterie má kapacitu 3200 mAh a v praxi poskytovala dostatek energie po 300 – 500 snímků.

 

Celkové hodnocení

Mezi výhody bych zařadil:

+ Vynikající provedení, kvalita použitých materiálů a celková konstrukce
+ Na svojí kategorii unikátně malé rozměry a hmotnost
+ Vynikající rozlišení, dynamický rozsah a nízká úroveň šumu
+ Podpora rychlé WiFi a USB-C
+ Systémové blesky Nikon se synchro časem až 1/2000s
+ možnost použít redukci pro objektivy z H systému

Nevýhody

– pomalý a hlučný AF
– nedodělaný firmware
– nepovedený elektronický hledáček
– vysoká cena
– v nabídce chybí kompaktní dlouhé ohnisko

Celkově je tento fotoaparát vhodný pro portrét, krajinu, architekturu a produktovou fotografii. Nevhodný je pro jakékoli dynamické scény jako je reportáž, sport, zvířata apod. Asi největším limitem bude ale pro potenciální zájemce cena. Tělo samotné v ČR stojí 269 000 Kč a každý jednotlivý objektiv 70 – 80 000 Kč. Pokud se přes cenu přenesete, tak osobně největší limit spatřuji v použitém elektronickém hledáčku a zatím nedodělaném firmware. Obojí by se mohlo zlepšit aktualizací softwaru, takže se k testování X1D v budoucnu určitě ještě vrátíme. Je to nádherný koncept, který ale ještě potřebuje doladit.

 

Ukázkové RAW soubory bez úprav

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 200, f/8, 1/180, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 200, f/8, 1/180, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/8, 1/400, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/8, 1/400, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/3,5, 1/1250, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/3,5, 1/1250, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/11, 1/125, studiové blesky, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 45mm: ISO 100, f/11, 1/125, studiové blesky, RAW soubor 110MB

Canon EOS 7D MII + Sigma 20mm ART: ISO 100, f/11, 1/125, studiové blesky RAW soubor 21MB

Canon EOS 7D MII + Sigma 20mm ART: ISO 100, f/11, 1/125, studiové blesky RAW soubor 21MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 90mm: ISO 100, f/4, 1/125, studiové blesky, RAW soubor 110MB

Hasselblad X1D-50c + XCD 90mm: ISO 100, f/4, 1/125, studiové blesky, RAW soubor 110MB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..