Před týdnem proběhla výroční konference Adobe MAX, na které společnost představila nejen své budoucí směřování, ale i konkrétní nové produkty. V dnešním krátkém článku se zaměříme na novinky, které přinesl Adobe Photoshop CC 2017, který je již nyní k dispozici všem předplatitelům Creative Cloud a to včetně češtiny.
Jak přejít na Adobe Photoshop CC 2017?
Aplikace Creative Cloud nabízí automatickou aktualizaci všem předplatitelům, takže jediné co musíte udělat je potvrdit její instalaci. Dojde ke stažení nového Photoshopu a jeho nainstalování do samostatné složky. V počítači vám tak zůstane jako verze 2015, tak i nová verze 2017. Do té se přenese většina uživatelských nastavení, ale třeba Plug-iny je potřeba přesunout či překopírovat ručně. Důvod je jasný, Adobe chtělo uživatelům zachovat možnost nadále používat i starší verzi a zjednodušit tak přechod. Zejména profesionálové si většinou musejí nejprve novinku osahat a přizpůsobit a v mezičase mohou používat verzi 2015 pro práci. V okamžiku, kdy verzi 2015 nepotřebujete, můžete ji odinstalovat či smazat.
Redesign některých prvků
První viditelnou změnou je nové Vytváření dokumentů či chceteli stránka Začátek. Jde o obrazovku, která se objeví při spuštění Adobe Photoshopu a umožňuje začít práci nejen otevřením souboru či čistým plátnem, ale i využitím šablon z Adobe Stock, naposledy použitých dokumentů či souborů z CC. Uživatelé ostatních Adobe aplikací, například Illustratoru tuto obrazovku důvěrně znají a může urychlit práci grafikům. Fotografové ji zřejmě moc neocení, takže ji můžete vypnout v Předvolby – Všeobecné. Pokud otvíráte přímo dokument nebo jej do Photoshopu posíláte z Lightroomu, Bridge či jiné aplikace, tato stránka se neobjevuje.
Nového modernějšího designu se dočkal i dialog pro vytváření nových dokumentů, který nově obsahuje sady přednastavených formátů podle typů práce (fotografie, tisk, ilustrace, video, web, atd.).
Vyhledávání funkcí v Adobe Photoshopu
Další zajímavou novinkou zejména pro začátečníky je komplexní vyhledávání v uživatelském rozhraní. Víte co potřebujete a nevíte kde přesně to je? Stačí zmáčknout CMD+F a napsat jméno funkce. Bohužel je vyhledáváno pouze v jazyce, který máte aktivní. V českém Photoshopu tak najdete Rozmazání, ale Blur už ne. Kromě uživatelského rozhraní je možné vyhledávat i ve výukových videích a samozřejmě ve fotobance Adobe Stock. I v té se s češtinou většinou bez problémů chytnete.
Pokud jste dřív používali klávesovou zkratku CMD+F pro opakované aplikování naposledy použitého filtru, můžete si změnit nastavení klávesových zkratek v Úpravy – Klávesové zkratky. Jinak vyhledávání má i ikonu lupy v pravém horním rohu pracovní plochy.
Nové možnosti písem
První novinkou je podpora SVG písem. Ta na rozdíl od ostatních formátů podporují vícebarevné znaky a přechody. Obecně formát SVG získává na popularitě, takže jde o novinku důležitou hlavně do budoucna. V Okno – Glyfy je nyní možné využívat SVG fontů pro vytváření specifických glyfů nebo třeba emotikonů.
Nová plocha pro maskování
Adobe se rozhodlo přepracovat funkci Zpřesnit okraje a nahradilo ji zcela novou pracovní plochou nazvanou Vybrat a maskovat. Tu aktivujete pomocí Výběr – Vybrat a Maskovat či klávesové zkratky Alt – Cmd – R. Objeví se speciální pracovní plocha (zjednodušené uživatelské rozhraní), nabízející Rychlý výběr (W), Zpřesnění okrajů (R), štětec (B), dvě lasa (L), ručičku (H) a lupu (Z). Na pravé straně se zobrazí panel s podrobným nastavením jak zobrazené masky, tak nástrojů. Navíc po kliknutí myší zobrazuje přesnější náhled.
Vylepšené Zkapalnění (Liquify)
Všichni portrétní fotografové důvěrně znají nástroj Zkapalnění (Shift+CMD+X), který nabízí nástroje pro deformaci obrazu využívané hojně pro zeštíhlování a modifikace postavy či tváře. Nově tento nástroj v sekci Zkapalnění tváří nabízí možnost přepínat mezi symetrickými a asymetrickými úpravami.
Hlubší integrace
Adobe se v poslední době snaží lépe provázat své produkty a zejména cloudové služby. Přibyla proto mnohem komplexnější správa dat uložených na Creative Cloud včetně správy knihovny, lepší propojení s foto bankou Adobe Stock nebo třeba propojení s aplikací Adobe Experience Design (XD), která má výraznou českou stopu :). Integrován je i Adobe Camera RAW 9.7, který kromě podpory nových fotoaparátů a nových profilů objektivů přináší zejména podporu nových dotykových zařízení. Zároveň Adobe přislíbilo i podporu nového TouchBaru u Macbooků Pro.
Další vylepšení
Adobe Photoshop 2017 obsahuje další desítky drobných vylepšení a úprav. Zatím jsem objevil například potvrzování textů kliknutím mimo text, lehce upravené zobrazování vrstev a jejich obsahu, u zkapalnění je nové políčko náhled, které jde vypnout/zapnout pro snadnou kontrolu, či možnost skrývat prvky na obrazovce zkapalnění. Adobe dále slibuje rychlejší rozostření u 16bitových obrázků, lepší možnosti úprav uživatelského rozhraní, či nové parametry exportu.
Závěr
V případě Adobe Photoshop CC 2017 je o rozumnou evoluci víc, než o vyslovenou revoluci, což je v případě tohoto programu rozhodně dobře. Dramatické zásahy do uživatelského rozhraní by asi rozladily zkušené uživatele a zejména profesionály. Novinky jsou užitečné a zejména vylepšené maskování a zkapalnění potěší. Osobně bych řekl, že je Photoshop i o trochu svižnější, ale možná je to jen můj pocit.
Bohužel nový Photoshop přišel o podporu Mac OS 10.9 (Mavericks), což je ale 4 generace starý systém, takže to snad neomezí mnoho uživatelů.
Chcete se naučit pracovat s Adobe Photoshop CC 2017? Využijte náš víkendový kurz Adobe Photoshop pro fotografy.