Máte rádi makro fotografie a právě uvažujete o správné výbavě? Poradíme vám, jak vybrat správný makro objektiv, kdy zvolit předsádky, mezikroužky či další příslušenství. Zároveň se pobavíme i o volbě stativu.
Makro výbava
Makro fotografie otevírá fotografovi zcela nové tvůrčí možnosti. Fotografujete motivy, které jsou lidskému oku často skryty a vznikají unikátní fotografie. Podmínkou úspěchu je však správná výbava, na kterou jsem se zaměřili tentokrát.
Nejprve rozebereme výběr vhodného objektivu, jeho ohniska a význam dalších parametrů. Vysvětlíme si, co je to zvětšení 1:1 a jak rozeznat pravý makroobjektiv od modelů, které se jeho parametrům pouze přibližují. Následně si popíšeme mezikroužky a speciální předsádky, kterými lze v některých situacích makroobjektiv nahradit. Vysvětlíme si jejich výhody i nevýhody spolu s tím, kdy jsou vhodnou alternativou. A v neposlední řadě se pobavíme o volbě správného stativu, hlavy a dalším příslušenství. Řekneme si co jsou to makro sáňky a jak se používají.
Výběr správné techniky je bohužel pro tento typ fotografie poměrně kritickou podmínkou. Na druhou stranu makroobjektiv můžete používat i pro běžnou fotografii, zejména portréty, takže se nejedná o jednoúčelovou investici. Pokud si nejste jistí, že vás bude fotografování drobných objektů bavit, můžete si jej vyzkoušet pomocí kompaktního fotoaparátu nebo i chytrým mobilem s předsádkou. V obou případech budete pravděpodobně příjemně překvapeni výsledkem.
Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze
Ukázkové fotografie z našeho videa
Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.
.
Honzo, Romane ako vždy veľmi kvalitný videocast, len mám dojem, že ste opomenuli z môjho pohľadu dosť používaný spôsob fotenia makra pre začiatočníkov s malými nákladmi a to reverzne nasadený objektív. Inak vďaka za Vašu prácu a prajem mnoho energie a hlavne nápadov pre ďalšie videocasty
Díky,
reverzní objektiv jsme zmínili, byť jsme mu nevěnovali příliš velkou pozornost. Přiznám se, že jsem s tím v praxi moc neexperimentoval…
dovolil bych si doplnit vaše video:
– makro předsádka nesnižuje světelnost objektivu (dle videa jde světelnost do háje)
– kvalitní makro předsádka (achromat) – Canon, Kenko…. minimálně snižuje kvalitu objektivu, je velmi pohotová (souhlas s vámi), ale je drahá 2-3000Kč
– mezikroužky s přenosem údajů pro Canon se dají v Číně koupit za cca 400Kč
– pro Canon existuje další skvělé řešení – reverzní kroužek s přenosem údajů, zvětšení i 3:1 podle použitého objektivu, čím kratší ohnisko, tím větší zvětšení, cena cca 1500Kč v Číně
Zdravím Jardo,
díky moc za doplnění. Ten reverzní kroužek s přenosem informací by mě zajímal. Mohu poprosit o nějaký odkaz?
také zdravím
http://www.aliexpress.com/item/Voking-Auto-Focus-AF-macro-Extension-Tube-Reverse-adapter-ring-lens-EF-EF-S-for-Canon/1972612284.html
doprava zdarma
a ještě mezikroužky:
http://www.aliexpress.com/item/AF-Auto-Focus-Macro-Extension-Tube-for-CANON-EOS-EF-EF-S-500D-550D-600D-650D/1845810246.html
není problém zapůjčit pro vyzkoušení, test, recenzi
jt
Super,
to bych moc rád. Můžeme se spojit přes info@jbrezina.cz ?
Ahoj Honzo a Romane, děkuji za Vaše videocasty, které jsem zatím viděl všechny a jsou pro mě přínosem a inspirací. Nechtěli byste udělat jeden díl věnovaný wildlife? Nebo konkrétněji jak dobře vyfotit třeba ledňáčka?
Díky za námět. Pokusíme se nějaký díl připravit
Ty mezikroužky (s čipem) jsou dobrá volba, pokud už je k dispozici nějaký světelný objektiv, srovnání před lety třeba zde http://www.digineff.cz/art/pojmy/makroobjektiv-mezikrou-ky.html. Jinak makro už jsem viděl někoho fotit i s ruční lupou, což je asi ta nej lowcost metoda, byť dost náročná na držení. Ale některé lupy mají i led přisvětlení, pak by to mohlo mít zajímavé výsledky. Olejovitá tekutina je tuším glycerin a používá se kvůli tomu, že se odpařuje pomaleji a na povrchu listu, květu nevznikají tak mapy po několikerém odpaření vody, než se fotka povede. U led svítidel by měla stačit voda a je to k roslině šetrnější. Z hlediska té šetrnosti, pak je dobré nestříkat rostliny na ostrém sluci – kapky pak jsou samy lupy a propalují listy. Po oleji každopádně živou rosltlinu opláchnout a nejlépe vůbec nedělat,u řezanek je to fuk. U lopatiček, spousta hezkých kytiček je chráněna a její vydloubnutí by mohlo být rovno nákladům na makroobjektiv 😉 a tady by se při veřejné publikaci doznal autor snímku k činu sám. Ale je to spíše o tom, aby to tam rostlo i do budoucna a radost jakou má dnešní fotograf, mohl mít na samém místě i ten za 15 let. A jak řekl Scott Kelby – řezanky z květinářství jsou velmi vděčné modely a jejich spousta. Na začátek s makrem asi ideál.
Teď jsme díky panu tachecímu vyzkoušeli řešení pro revezní objektiv s čipem a určitě o tom budeme víc mluvit.
Ahoj kluci, kdo přišel na ten šílený nápad „vybarvovat“ žlutozeleně texty?
Jinak bezva stránky!!! Karel
Barevně jsou odlišené aktivní odkazy. Ale chápu, že barva je výrazná 🙂