Výběr správného expozičního režimu je prvním krokem k povedené fotografii. Nabízíme Vám přímočarý návod v jakých situacích zvolit který režim. Do diskuze pod videocastem nám můžete napsat, který režim nejraději používáte vy.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze
.
Super DIKY
Není zač. Napište nám, jak používáte expoziční režimy vy 🙂
Pingback: Jak na expoziční režimy
U mě je to z 80% (ne-li více) priorita clony A (jsem úchyl na malou HO),
– tak 18% plný manuál M (občasný záchvat kreativity)
– 1% nastavení času S (extrémně krátké časy na „sport“ nebo středně dlouhé nejčastěji na panning)
– 1% zbylé režimy.
Ahoj, díky za pohodlné informace. 🙂 V podstatě používám podobně, jako vy, ale třeba hloubku ostrosti mám tendenci používat jako on/off. Nevím proč se třeba zastavit uprostřed na f5,6. Buď rozmazané pozadí, nebo ostré co nejvíc. Nevím jestli se mi to nezdálo, ale s posunem od malých clonových čísel k vyšším byla fotka více barevná. Je tomu tak? Ještě používám M pro zvětšení clonového čísla. Prio clony má u mě max f8 a na M má f11.
Těším se na další díly.
U vyšších clonových čísel většina objektivů lépe přenáší kontrast a tudíž i barvy působí živěji
U mne to je taky priorita clony cca těch 75% – často používám různou hloubku ostrosti.
Pak vede manuál – cca 20% – ať už na focení v ateliéru s bleskem, focení tekoucí vody, noční fotky a různé hraní si – tam to prostě musí být vše pod kontrolou.
Dalších 2% na prioritu času – tu jsem zatím použil jen při sportu, kdy jsem si hrál s panningem a zkoušel různé časy/různé rozmazání pozadí. Jinak prakticky nepoužívám.
Zbylých 3% použiji u režimů C1, C2, C3. Můj Canon má možnost si uložit tři přednastavení. Na jednom mám přednastaveno vysoké ISO, malou clonu (priorita clony) pro „akční“ fotky, kdy člověk potřebuje i za špatných světelných podmínek něco rychle vyfotit a nemusím si všechny hodnoty zdlouhavě ručně nastavovat – stačí otočit kolečkem. Pak tam mám přednastavenou prioritu času s časem, který jsem zatím zvolil jako optimální na panning při mém maximálním ohnisku. A v poslední volbě mám přednastavenou prioritu clony, sekvenční snímání, průměrnou clonu a průměrné ISO pro „strýčka příhodu“ kdy se hodí něco rychle zachytit „než to uteče“. 🙂
Jinak video je výborné, jen bych chtěl říct svůj názor ohledně použití priority času na sport. Tady tuhle kombinaci používám právě při panningu, kdy si navolím určitý čas, který mám už vyzkoušený, že udržím v ruce, rozmaže pozadí a sedí mi k použitému ohnisku. Anebo chci právě pohyb „zmrazit“ a přitom nepoužít nejmenší clonu (a tím malou hloubku ostrosti), kterou bych jistě navolil v režimu priority clony, aby mi vyšel co nejkratší čas. Proto si navolím režim priority času s nastavením krátkého času. Samozřejmě, že toto nemůžu dělat bezhlavě a musím vědět, co si můžu se svým foťákem s určitým objektivem a za daných světelných podmínek „dovolit“, aniž bych se snažil porušit fyzikální zákony 🙂
S tím panningem a režimem S to určitě smysl dává. Dobrá poznámka! Díky
Zdravim
jsem spokojený majitel apple ipod shufle, bohužel se mi nedaří dostat podcast v mp3 do itunes. Nebylo by možné to opravit?
Předem díky
Palkin
Mrknu na to a pokusím se s tím něco udělat 🙂
Díky za další prima díl, pěkně se oba posloucháte a navíc potěší vaše nonstop vysmátý tváře … 🙂 Jen doplním svoji zkušenost. V podstatě stejně rozložená četnost používání režimů. Jen prioritu času používám asi častěji a to na scény, o kterých jste nemluvili. Pokud potřebuji zastavit (resp. trošku nebo víc, podle chuti, rozmáznout pohyb toho co je na fotce). Fotím dost vrtulová letadla, takže přiměřené máznutí pohybu vrtule je sexy; totéž platí u vrtulníku. Chce to vyzkoušet pár časů a pak nastavit prioritně ten optimální. Hloubka ostrosti tady obvykle nehraje roli. Asi by se našly i další příklady objektů. Plný manuál používám samozřejmě na ruční panoramata. Jen se chci zeptat proč je dnes už málokdo fotí? Moc práce s následným zpracováním nebo?
To je super nahrávka. Příští díl bude celý věnovaný fotografování letadel 🙂
99,9 % Mámnato, zbytek Av. Zkusím se nad sebou zamyslet 🙁
Perfektní díl!
Pokud Vám to vyhovuje, tak je samozřejmě vše v pořádku. Ale je pravdou, že si to dokáži představit jen u hodně specifického stylu focení …
Léééta vyhovovalo (tedy alespoň jsem si to myslel) až do zhlédnutí podkástu 🙂
Antonio: Moc se neorientuju na trhu s koapmkty, ale překvapilo mě, že manue1l nabedzed i takto levne9 modely. Zkušenosti me1m spedše s foťe1ky od Panasonicu a tam majed ten manue1l až ty dražšed modely. Takže dedky za objasněned situace Absenci manue1lnedho režimu ale nevidedm jako ze1sadned nevfdhodu. Mnoho lided tento režim nikdy nevyužije a zbytečně to stěžuje pre1ci s foťe1kem. Zne1m spoustu lided, co raději se1hnou po foťe1ku s co nejme9ně funkcema, kde se o všechno postare1 automatika.
Skvělý videocast! Určitě by bylo fajn jednotlivé věci rozebrat jednotlivě a v praktických ukázkách. Díky!
Není náhodou „M“ od slova masochismus? 🙂
Jinak na PENTAX K-5 II jsem si to nastavil tak, že i když mám nastaveno P, můžu ovlivňovat předním kolečkem čas a zadním clonu. Těch kombinací je strašně moc.
Osobně to mám tak, že 95% Av + korekce. P jsem do teď nepoužíval (maximálně, když jsem dával foťák přítelkyni),budu muset přehodnotit :-). V ateliéru nefotím, takže M jen při třeba nočních fotkách. Sv jsem možná použil jednou. Ta max.HO je dobrý tip.
M jako Masochismus mě ještě nenapadl, ale s dovolením to začnu používat! To je super příměř
Pingback: Homepage
Já používám Tv když potřebuju čas třeba 1/500 na zachycení rychle pohybujících se psů. Kde je pro mě důležitější zmrazený pohyb než třeba trošku zašumněná fotografie. Tak že nastavím Tv a Auto ISO a když je dostatek světla foťák nastaví ISO 100 uzavře se clona (tady dávam pozor na vysoká clonová čísla) a když je světla málo clona se otevře na maximum začne se automaticky zvedat ISO z hodnoty 100 až do mnou nastaveného stropu v menu foťáku ( např. max ISO 6400).
Takhle se mi to líbí až do doby kdy bych chtěl použít blesk ( Externí blesk s funkcí vysokorychlostní synchronizace pro kratší časi než x-sync) pro lehké vyplnění stínů. Zde foták i při dostatku světla nastaví vždy ISO 400 a zavíra clonu do zbytečně vysokých hodnot např f1/22. Nevíte někdo jak toto vyřešit? Jinak moc děkuji za skvělý videocast a taky za případnou odpověď.