4Foto #83: Jak fotit polární záři

Jak fotit polární záři?Přestože u nás je polární záře pozorovatelná jen výjimečně, její fotografování je stále populárnější díky levným letenkám na sever. Nabízíme vám kompletní návod, jak se na fotografování připravit, jak, kdy a kde polární záři fotit.


Líbí se vám naše videa? Podpořte nás prosím na startovači!

Kdy a kam vyrazit na polární záři?

Pokud se vydáte dostatečně na sever, tak můžete pozorovat polární záři s trochou štěstí od září až do května. Čím delší je noc, tím snazší to s pozorováním je, takže nejlepší šance na polárku je na severní polokouli od listopadu do března. Období kolem vánoc bývá nepraktické, protože přijdete o denní světlo, řada severských zemí zavírá nebo omezuje ubytovací kapacity atd.

Nejpříjemnější na focení polárky jsou z blízkých lokalit Island a Lofoty, protože mají mírné klima. Pokud vám nevadí ostrá zima, vydejte se na sever Finska.

Čím fotografovat polární záři?

Budete potřebovat fotoaparát s možností manuálně zaostřit a manuálně nastavit expozici. Protože se pracuje v vysokou citlivostí a relativně dlouhými časy, výhodou jsou větší čipy, tedy typicky FF DSLR. K tomu budete potřebovat širokoúhlý, ideálně světelný objektiv, stativ, dálkovou spoušť a rezervní akumulátory.

Jak fotografovat polární záři?

Ideální expoziční časy jsou někde od 1/2s až po několik minut, podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. Při delší expozici se vám rozmažou hvězdy pohybem země a polárka pohybem vlastním. Clonu většinou necháte otevřenou a expozici řídíte citlivostí. Vyvážení bílé barvy nastavte na sluníčko, aby se automatika nesnažila potlačovat barevnost polárky. Zapněte redukci šumu při dlouhé expozici, pokud nechcete odšumovat snímky v počítači, případně i redukci šumu při vysoké citlivosti. Vždy foťte do RAW formátu!

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze

 

Ukázky z videa

2 komentáře u „4Foto #83: Jak fotit polární záři

  1. Dobrý den,
    manžel v březnu jede na Island – focení polární záře. Jsem ráda, že bude mít takového „učitele“ jako je pan Březina.
    Videa http://www.4foto.cz jsou velmi kvalitní a srozumitelná i já jako fotografka se ráda podívám a jak se říká „opakování matka moudrosti“.
    Od pana Pihana mám dvě knížky a Mistrovství práce s DSLR a Mistrovství práce se světlem – nemůžu jinak, než pochválit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..