Objevili jste nečistotu na svých fotografiích a uvažujete o domácím čistění čipu? Probrali jsme jednotlivé metody, jejich výhody i nevýhody. Na co si dávat pozor, abyste si nepoškodili foťák?
Jak poznat nečistoty na čipu?
Pokud vidíte špínu v hledáčku své zrcadlovky a není vidět na fotkách, pak nejde o nečistotu na čipu. Pravděpodobně bude na zrcátku, matnici nebo v hledáčku. Pokud je nečistota v nebo na objektivu, tak většinou také není vidět na fotkách jako ohraničená nečistota. Takže pouze pokud není špína vidět v hledáčku a je na fotkách, tak bude na čipu. Čim vyšší nastavíte clonu, tím ostřejší by měly být kontury fleku na fotce.
Možnosti čištění
Nejsnazší a nejbezpečnější variantou je se obrátit na servis, který čip očistí profesionálně a v čistém prostředí. Pokud se rozhodnete pro domácí čistění, je dobré začít s čistící funkcí fotoaparátu, pokud ji nabízí. Další bezpečnou variantou je použití balónku. Náročnější jsou pak různé štětečky, špachtličky, čistící sady apod.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze
Budete ještě poskytovat obsah přes aplikaci Podcasty?
Určitě ano. Předěláváme celý systém publikování
ad servis: Jedna zkušenost stačila, Sony SLT se sice poštou vrátila s vyčištěným čipem, ale s výrazným otiskem prstu na polopropustném zrcátku. A zkuste ten otisk prstu při NE osobním převzetí reklamovat.
Od té doby raději použiju vibrace, balónek nebo když už toto nepomůže, tak eyelead tzv. gumídek na špejli.
Nemá někdo zkušenost s tímhle? Z těch špachtliček mám trochu respekt. Tohle vypadá přívětivě.
https://www.fotoskoda.cz/eyelead-adhesive-sensor-cleaner/#/tab/description
Vím, že jste říkali, že běžný smrtelník nepotřebuje čistit častěji než jednou za půl roku, ale zase tak levné to není. Můj FF snímač stojí např. v AWH 1200,- …