Bracketing neboli expoziční vějíř umožňuje udělat sérii různě exponovaných snímků. K čemu je dobrý, jak se používá a kdy vám může pomoci? Podívejte se naše video.
Bracketing neboli expoziční vějíř
Bracketing je expoziční nástroj, který umožňuje vytvořit sérii snímků s různou expozicí. Uživatel nastaví kolik snímků a s jakým expozičním odstupem si přeje a automatika či polo automatika fotoaparátu zařídí zbytek. Expoziční odstup se většinou zadává v EV hodnotách s krokem 1/3 či 1/2. Počet snímků je typicky lichý v rozsahu 3 – 9. Tato varianta bývá označována jako expoziční vějíř či expoziční bracketing. Existují i jiné varianty bracketingu například přes vyvážení bílé barvy či ostrost.
Bracketing může být užitečný u velmi kontrastních scén, kde je těžké či nemožné určit správnou expozici. Často se používá pro pořízení snímků, které následně složíte pomocí HDR. Zejména u nočních scén, dlouhých expozic či extrémně důležitých snímků může být tento nástroj neocenitelným pomocníkem.
Pokud chcete využívat bracketing a nevyhovuje vám, jakým způsobem jej váš fotoaparát zvládá, můžete použít i speciální aplikace pro dálkové ovládání fotoaparátu, které možnosti bracketingu většinou rozšiřují. Stejně tak chytřejší drátové spouště umožňují provádět bracketing.
Zkušený fotograf může tuto funkci nahradit ručně vytvořenou sérií snímků, kde požadovaný odstup sám nastaví pomocí kompenzace expozice v poloautomatických režimech či vhodnou úpravou expozičních hodnot v režimu M. Nevýhodou je pouze časová náročnost a riziko zvýšení chvění u dlouhých expozic ze stativu.
Více informací najdete ve videu. Pokud vás napadnou jakékoli otázky, velice rádi vám je zodpovíme v diskuzi pod článkem.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze
Ukázky z videa:
Pokud vás zaujal způsob, kterým prezentujeme naše fotografické zkušenosti, rádi bychom vás pozvali na kurzy, které pravidelně pořádáme.
dobrý den, škoda, že video není dostupné v Podcastech na iOS
Během chvilky bude. Zapomněl jsem jej přidat
Vlastním Canon 70D a bracketing jde v manalním režimu používat normálně. Funguje to jako v režimu priority clony, tedy citlivost a clona se nemění, mění se pouze čas.
To je zajímavé. Je pravdou, že jsem nikdy bracketing v M nezkoušel, neb mi přišel nelogický. Díky za doplnění
Dobrý den.
Rád se dívám na Vaše pořady, ale poslední dobou se nedokoukám, protože zvuk je příšerný. To si to nepřehrajete, aby jste slyšeli jak je to nevyvážené?
Srdečně zdraví a hezký den přeje KŠ
ahoj, já právě krajinu hodně kontrastní např. proti slunci zapadajícímu, používám M režim na Nikonu, a přes sekvenční spoušť expoziční bracketing, jde o to, že někdy chce člověk tu základní hodnotu začít jinde, než dává automatika
–
jinak spíš než hloubka ostrosti je důležitější expozice na popředí a na pozadí tj zaostření na jiná místa na fotce, a pak takové fotky spojit, ale to se dá dnes většinou obejít vyšší clonou a širokým objektivem,