Pokračujeme v našem seriálu o expozičních režimech a tentokrát se podíváme na zoubek prioritě clony označované jako A či Av. Jak s ní pracovat, kdy je vhodná a jaké má nevýhody?
Expoziční režim priority slony se označuje jako A či Av. Je pro nás nejoblíbenějším a nejčastěji používaným, protože kombinuje možnost kontrolovat hloubku ostrosti s komfortem poloautomatického režimu. V případě priority clony nastavíte před fotografováním stejné parametry jako v režimu P (ISO, WB, kvalitu apod.) a při fotografování kontrolujete nastavení clony. Automatika vypočítává expoziční čas na základě vyhodnocení množství světla ve scéně a případně kompenzace expozice.
Prioritu clony používáme u 8 z 10 snímků pro její flexibilitu a rozumný poměr mezi kontrolou a komfortem. To ovšem neznamená, že je to jediný a ideální režim pro každou situaci. Podívejte se na naše video, ve kterém si vysvětlíme kdy, proč a jak režim A / Av používat.
Soubory ke stažení: MP4 HD verze – MP4 SD verze – MP3 verze.
Dobrý den.
Dovolím si doplňující otázku. Kdy volit Auto ISO a kdy ne. A jak často vy sami tuto záležitost používáte?
Dřív jsem měl SLT, který Auto ISO neuměl a letos jsem inovoval a svádí to k tomu mít trvale nastaveno Auto ISO s max na 800, kdy to ještě nešumí. Vždy si ale kladu otázku, jestli tato má pohodlnost není na škodu. V tom případě čeho?
Vždy když je něco AUTO-, tak lze očekávat průměrný výsledek. Čím nižší, tím lepší kvalita obrazu, takže u nočních statických scén klidně na 100 i nižší, ale když se něco hýbe a člověk nechce zachytit máznutí, jako symbol pohybu, je lepší jít do vyšších hodnot. A pokud máte navoleno v noci ISO 800 až 1600 (3200) a fotíte něco jako reportáž, pak je to jistota, že to bude s trochou štěstí použitelné. Světelné podmínky mohou někdy automat zmást (projíždějící auta se světly), a pak nastaví nesmyslně nízké ISO. Ornitologové musí volit kompromis (často mnoho kompromisů, lehčí ale méně světelný objektiv, na druhé straně takový objektiv může někdy rychleji ostřit než „levný“ světelný), vyšší ISO výměnou za to, že letící dravec či jiný pták nebude rozmazaný, běžně se používá ISO 800, ikdyž je světelný den. Dokud foťák nebude jasně vědět, co fotíte, musel by vám číst myšlenky ;), asi bych se AUTO ISu vyhnul. Jediný případ kdybych volil AUTO ISO, pokud fotoaparát půjčíte nezkušenému fotografovi a chcete, aby měl alespoň průměrně osvětlené snímky a nemusel to řešit.
Měníci se světelné podmínky v rámci daného místa focení a tvůrčí záměr zachovat stejnou clonu, tam bych Auto ISO asi použil. Ale tam kde jsou podmíky konstatní a mám i čas na nastavení, např. focení krajiny, tam bych se snažil ISO nastavovat ručně a co nejnižší. Osobně Auto ISO nepoužívám ;-)…
Já osobně autoISO nepoužívám, ale smysl určitě má. S rozumně nastavenými mantinely může sloužit jako pojistka v situacích, kdy automatika naráží na limity
Je hodně špatně rozumnět. Ozvěna.
Bohužel jsme nezvolili ideální místo pro natáčení. Omlouvám se
Zvuk sice nebyl nejlepší, ale i tak vám patří poděkování. Rád vás sleduju a vaše zkušenosti a postřehy jsou skvělé. Děkuju.
Díky moc
Já k identifikaci režimu používal tuto pomůcku: clonA, čaS 🙂
Super, zajímavá pomůcka
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, je možné, že v režimu A ostří fotoaparát pomaleji, než v režimu M? Z logiky problému by to tak být mohlo, když fotoaparát musí počítat více dat a tím pádem nebude mít dostatek paměti na ostření.
Děkuji za odpověď a hlavně děkuji za skvělé videocasty, díky Vám mám ve fotografii mnohem větší přehled:-)
S přáním Hezkého dne
Marek Vlk
Volba expozičního režimu P/A/S/M u DSLR nemá na rychlost AF žádný vliv. Každou z těchto činností dělá jiný senzor a vyhodnocuje jiný obvod. U bezzrcadlovek a u živého náhledu si umím představit nějaký vzájemné ovlivňování, ale čekal bych že bude zanedbatelné.
Děkuju za odpověď, nejspíš to bude pocitové. Chtěl bych se zeptat, jelikož fotím hodně psy v pohybu, je možné doporučit nějaký objektiv v rozumném poměru cena výkon?
P.s. vaše videa jsou hodně zaměřená na krajinu a potréty, mohli by jste natočit díl třeba o sportovní fotografii, Vaše zkušenosti, nějaké tipy a triky? Z Vašich videí jsem se toho o fotografii zatím dozvěděl nejvíc a nejvíc mě naučili 🙂