4FOTO #14: Výběr stativové hlavy

V minulém dílu jsme se bavili o výběr stativu jako celku s důrazem na jeho konstrukci, použité materiály a vlastnosti. Tentokrát si podrobně popíšeme jednotlivé stativové hlavy, rozdíly mezi nimi a hlavně strategii, jak vybrat nejvhodnější model.

Za zapůjčení techniky děkujeme značkám:

Za podporu tohoto dílu děkujeme společnosti Pictoart.cz.

Soubory ke stažení: MP4 HD verze  – MP4 SD verze  – MP3 verze.

11 komentářů u „4FOTO #14: Výběr stativové hlavy

  1. sorry, ale ty narážky na lidskou hlavu na to přímo navádějí:
    „A celej se otočit můžeš? Takhle?“
    😉

    jinak díky za tenhle díl, výběr _stativové_ hlavy u mě zrovna probíhá 🙂

    • Pokud jde o stativy, tak za sebe:
      – jeden lehky, 160cm Karbon + kulova hlava
      – jeden robustni, vykladeci, 170cm Karbon na macro + kulova hlava
      – jeden ultralehky, maly, hlinik, 140cm na video s 3D hlavou

  2. No video hezké, děkujeme. Ale čekal jsem jestli se zmíníte ještě o jedné veledůležité věci a to jsou ty zajištovací destičky. Sice jste se zmínily že velikost destičky podle sestavy, ale i na velké destičce se aparát může protáčet na na destičce. Všeci čerti by mě vzali když si napřed dorvu ruky a prsty dotahováním desky a pak když to dám na víšku se ten zmraštěk protáčí dolů !! Jelikož je tahle problematika právě tak drahá a každá chyba bolí (hlavně moje prsty při dotahování) tak jsem si dovolil se o tom zmínit.

    S pozdravem BL a teším se na další videa.

    P. S. Radost vidět takový kapacity v oboru a moc bych se přimlouval i pro „higher level“ videa. Snad až se vyčerpají rady začátečníkům 😉

    • Díky za doplnění. Ano, s destičkami je často obtíž a nejčastěji právě z toho důvodu, že velikost plochy destičky neodpovídá váze fotoaparátu a objektivu. Top firmy dělají i speciální L-destičky, které tento problém jako jediné spolehlivě řeší ….

  3. Zaujala mne Vaše preference kulových hlav. Osobně nejraději fotím makro a krajiny a bez třícestné hlavy bych si to nedokázal představit. Ty jemné posuny ve třech směrech by mi chyběly. Ale jinak jako vždy perfektní a poučný díl. Děkuji za Vaši snahu!

    • Je to samozřejmě otázka stylu práce. 3D hlava dává přesnost, kulová rychlost. Pro mě osobně je ta rychlost reakce většinou prioritou. Pravda, třeba u toho makra to občas není příliš praktické

  4. Doplnil bych ze existuje i foto/video hlava (Manfrotto 054), ktera spojuje vyhody kulove fotohlavy – pohotovost a videohlavy – protivaha, nastaveni tuhosti, aretace naklaneni na stranu. Mezi jednotlivymi rezimy se prepina otocenim jedne packy a vcetne nasroubovani „madla“ je to otazka par vterin. Super vec pro lidi, kteri jak foti, tak nataci videa.

    Jo a vyborny porovnani kulovych hlav je tu: http://www.traumflieger.de/desktop/ballhead/ballheads.php (sice nemecky, ale da se z toho poznat to hlavni)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..