Eliška Pivrncová: 10 otázek pro fotografku nejen o Novém Zélandu

Eliška PivrncováElišku jsem poprvé potkal při přípravě fotografického průvodce Novým Zélandem, na kterém žila osm měsíců. Protože toho má procestovaného a nafoceného mnohem víc, udělal jsem s ní rozhovor. Kdo je Eliška Pivrncová a co fotí?

1. Mohu tě poprosit o krátké představení se?

Jmenuji se Eliška Pivrncová, je mi 27 let a pocházím nedaleko Českého ráje. Svou adresu ale za poslední roky hodně měním. Před čtyřmi roky jsem dokončila bakaláře a odjela na rok do Kanady. Poté následovalo osmiměsíční dobrodružství na Zélandu, dvouleté studium ve Švédsku se stáží v Anglii. Díky mé cestě do Kanady jsem se nedostala jen k cestování, ale i k focení. Věděla jsem, že si nechci přivézt jen pár suvenýrů, chtěla jsem mít také hezké fotografie. V tom mi byl velkou inspirací můj bratr, kterému jsem na Islandu s kompaktem nemohla konkurovat a všechny ty perfektní záběry ze zrcadlovky jsem mu jen tiše záviděla. Proto jsem se rozhoupala ke koupi první zrcadlovky. Od té doby jde cestování s focením ruku v ruce. Díky cestování více fotím a zároveň díky focení mě baví i více cestovat. Fotografie a zážitky jsem se rozhodla sdílet s ostatními na blogu jako Ell Wanderlust, občas se pochlubím na bratrovým blogu krasnesvetlo.cz. Cestování a fotografování je ale pouze mým koníčkem, primárně se věnuji výživě a mikrobiologii. Čerstvě si také užívám mateřské dovolené.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

Foto: Eliška Pivrncová

2. Co nejraději fotíš a proč?

K focení wildlife se moc často nedostanu, ale ze všech motivů mě baví nejvíce. Je to velice jednoduché, protože nefotíte nic statického, kdykoliv můžete objekt vyplašit. Je to proces, který může trvat několik hodin, vyžaduje si řádnou přípravu a trpělivost. Z každé povedené fotky mám pak o to větší radost, protože jsem tomu mnohdy obětovala mnohem více než u krajinářské fotografie. Zároveň se z toho stane i nezapomenutelný zážitek. Já tak navždy budu vzpomínat s trochou adrenalinu a vzrušením na focení kosatek a lvounů.

 

3. Hodně cestuješ s fotoaparátem. Ve kterých zemích se ti dobře či naopak špatně fotilo?

To je těžké říct. Já miluji hory a focení v nich, takže favorita bych mezi italskými Dolomity, kanadskými Rockies a zélandskými Jižními Alpami těžko hledala. Jako fotografku mě ale moc nenadchlo Švédsko. I přes tu dobu, kterou jsem zde strávila, jsem měla poměrně velkou smůlu na ponuré a šedivé dny. V takovém počasí se někdy těžko hledá dobrý motiv nebo vůbec jen ta motivace vyjít ven.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

Foto: Eliška Pivrncová

4. Jaký je tvůj nejoblíbenější fotoaparát či objektiv a proč?

Mým oblíbencem, u kterého jsem nadmíru spokojená s kvalitou, parametry a hlavně cenou, je objektiv Nikkor 40mm f2,8 DX. Ohnisko je pro mě ideální, tedy ne moc úzké a ani moc široké. Využívám ho jak na makro a portréty, tak i překvapivě v krajinářské fotografii.

 

5. Proč jsi se rozhodla být autorkou ve Fripitu?

Základní myšlenka Fripita, která umožňuje předávat inspiraci a rady jiných fotografů-cestovatelů, se mi moc líbí. Sama vždy před cestou vyhledávám tipy a místa, která bych neměla minout, a takový průvodce práci velice usnadní. Chtěla jsem tak využít příležitosti a předat svoje tipy a rady ostatním, usnadnit jim alespoň trochu práce.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

Foto: Eliška Pivrncová

6. Jsi autorkou foto průvodce Novým Zélandem. Proč ti ta země tak učarovala?

Zéland se pyšní dechberoucí přírodou a skrývá velkou škálu motivů po focení. Divoká pobřeží, aktivní sopky, geotermální oblasti, deštné pralesy, zasněžené vrcholky hor, duny písku nebo blankytně modrá jezera. Celé dva ostrovy jsme navíc procestovali autem, kde jsme také po většinu dobu i žili. To patří k jednomu ze stylů cestování po Zélandu a nám se stal velice blízký. Navíc je mi velice sympatická jejich ochrana a přístup k přírodě a vřelost a otevřenost místních obyvatel.

 

7. Kdyby jsi měla doporučit 5 míst, které by fotograf neměl na Zélandu minout?

Byla by to místa, která nejlépe charakterizují Nový Zéland. Určitě bych doporučila navštívit sopky Severního ostrova. I když je národní park Tongariro velice populární u turistů, tahle aktivní vulkanická oblast dostane do kolen každého fotografa. Asi každému se s pojmem Nový Zéland vybaví fjord Milford Sound. I toto „profláklé“ místo musím doporučit, protože už jen cesta sem je nezapomenutelná. Dále bych nevynechala okolí nejvyšší hory Zélandu Mt. Cook. Tady člověk najde nádherný kontrast zasněžených hor, ledovců, ledovcových modrých jezer a divokého západního pobřeží. Poslední dva typy bych měla na vrchol Roys Peak u Wanaky a Wharariki beach nedaleko Golden Bay. Hřebínek na vrcholu Roys Peak je zaslouženě oblíbenou fotkou na Instagramu, kdejakého fotografa. Wharariki beach je pak mojí srdeční záležitostí. Je to krásná pláž se skalisky uprostřed moře, s lachtany pohrávající si v zátoce, obklopená zelenými pastvinami s ovcemi. Najde se tu spousta motivů, které vás zaměstnají klidně na celý den.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

Foto: Eliška Pivrncová

8. Jaká je tvoje vysněná země, kterou bys chtěla ještě fotit a proč?

Mé spolužačky z Keni svou zemi vylíčily tak barvitě, že bych se strašně ráda v blízké době vydala právě tam. Pozorovat a fotit migraci pakoňů a číhajících krokodýlů, pořídit fotografie plameňáků, žiraf a slonů, nebo zachytit pestrou kulturu místních obyvatel a Masajů. Tady se myslím vyřádí každý fotograf, nejen ten milovník wildlife.

 

9. Prodáváš své fotografie ve fotobankách či jako fotoknihy?

S bratrem jsem spolupracovala nejen na průvodci po Novém Zélandu, ale také na ebooku o kanadských Rocky Mountains, na který jsem velice pyšná. Prodej fotografií ve fotobankách mám v plánu.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

10. Co je podle tebe nejdůležitější pro vznik krásné fotky?

Překonat svoji lenost a někdy překročit svou komfortní zónu. Nejedná se jen o to třeba někam vylézt, zdolat někdy až neobvyklé vzdálenosti a převýšení, překonat nepřízeň počasí, brzy ráno vstát nebo naopak počkat si na lepší světelné podmínky v pozdních hodinách, ale také třeba jen nebýt líní si zastavit autem, popojít pár kroků pro lepší kompozici a třeba zalehnout až k zemi. Pár metrů do strany, nahoru nebo dolů může vykouzlit něco krásného.

Fripito - fotografický průvodce Novým Zélandem

Pokud chcete potkat  Elišku osobně a vidět její fotografie z Nového Zélandu i s jejím komentářem, můžete přijít 24. listopadu 2016 do Czech Photo Centre na Večer s cestovatelskou fotografií. Kdykoli je vám pak k dispozici fotografický průvodce Novým Zélandem ve Fripito.

2 komentáře u „Eliška Pivrncová: 10 otázek pro fotografku nejen o Novém Zélandu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..